Dámy a páni, TEDx Bratislava 2012

Po zhliadnutí niekoľkých videí som si povedal, že tento rok TEDx Bratislava určite nevynechám, a tak sa i stalo.

Zúčastil som sa.

Čo vlastne TEDx je

Kamarát sa ma včera pýtal, čo to vlastne ten TEDx je. Zhrnul by som to jednou vetou.

TEDx je taká inšpiratívna konferencia, sú tam väčšinou príbehy a zážitky ľudí, ktorým sa istým spôsobom podarilo zmeniť seba alebo svet okolo nich.

Konferencia, alebo skôr event, sa niesol v znamení 359°. Jednotlivé bloky boli označené v stupoňoch (90°, 180°, 270° a 359°), a v každom z nich bola časť prednášok a časť vo forme videí.

90°

Prvý blok začal úvodným videom, kde Chris Anderson vysvetľuje, čo je TEDx.

Chris Anderson - čo je TEDx

Ahmad Coucha - o "malých" myšlienkach

Priznám sa, že z tejto prednášky som toho moc nemal, no pamätám si, že Ahmad je organizátorom TEDx Cairo a že som si pri ňom spomenul na video Achmed the Dead Terrorist.

Radovan Semančík - bol raz jeden internet

O nič ste neprišli, ale ak by vás to predsa len zaujímalo, kuknite si článok na Wikipedii o histórii internetu.

Greg Gage - beatbox švábov

Zuzana Kierulfová - hlinené stavby včera a dnes

Zaujímavá úvaha o tom, ako na Slovensku ničíme históriu tým, že nechávame schátrať staré hlinené domy a tiež o tom, že práve hlina je jedným z najdostupnejších materiálov na stavbu, či rekonštrukciu domu.

Luis von Ahn - on-line spolupráca v obrovskom meradle

Gever Tulley - tajomstvá zážitkového vzdelávania

Gever organizuje tábory pre deti, kde sa prenesú celým procesom tvorby akýchsi vynálezov a popritom majú šancu sa veľa naučiť. Najlepšie na tom je, že všetko, čo vytvoria si potom vyskúšajú v reálnych podmienkach. Najlepšia prednáška 1. bloku.

180°

Po desiate nás čakal druhý blok.

Peter Káčer - prvý dojem

Napriek svojej diagnóze sa tento človek dokázal zaradiť do života a porozprával krátky príbeh, ako si hľadal prácu v predajni motorových vozidiel, čím prešiel a ako to dopadlo. Odvážny to človek.

Charlie Todd - spoločný zážitok absurdity

Michal Cifra - svetlo živých organizmov

Vedeli ste, že keď zapálite zapaľovač, tak vyžiari niekoľko sto biliárd fotónov? A vedeli ste, že keby sme ich merali v Londýne, tak za predpokladu absolútnej viditeľnosti ich tam "docestuje" asi 60? Nie? Tak práve týmto sa Michal Cifra zaberá. Merajú totiž extrémne malé vyžarovanie o veľkosti cca 60 fotńov. Merajú ho špeciálnymi prístrojmi s násobičmi.

Jader Tolja - telu prispôsobený dizajn

Dokedy si budeme kupovať veci, ktoré dobre vyzerajú, no škodia našemu zdraviu? Prečo sa výrobcovia snažia prispôsobiť nohy topánkam a nie topánky nohám? Dobrý dizajn nielen dobre vyzerá, no je v súlade s psychologickými a environmentálnymi zákonmi. Najlepšia prednáška 2. bloku.

Juraj Karpiš - free diving

Keď sa naučíte ovládať svoje telo, tak sa na jeden nádych dá ponoriť až do hĺbky 100 metrov.

270°

Najedení, ideme ďalej. Hneď v úvode tretieho bloku nás pekvapili hudobníci z Glass Duo. Hra na pohároch je pohladenie pre uši.

Philip Zimbardo - ako sa ľudia stávajú monštrami … alebo hrdinami

Jaroslav Dodok - vek je len formalita

Príbeh o tom, že vek nemusí byť vždy prekážkou.

Illah van Oijen

Illah prišla na Slovensko pred niekoľkými rokmi ako fotografka. Dnes sa snaží priniesť nám do ulíc niečo nové, organizuje Dobrý trh a bojuje proti billboardom. Okrem toho je zástancom myšlienky aby ľudia robili, čo milujú a milovali, čo robia. Ak máte pocit, že žijete v bubline, no je vám tak dobre, nesnažte sa z nej vystúpiť, skúste do nej pozvať i druhých. Najlepšia prednáška 3. bloku.

Matt Cutts - vyskúšajte niečo nové na 30 dní

Michaela Bendárová - nevadí

Videli sme rôzne spracovania slovenských symbolov použitých na oblečení, topánkach, či rôznych doplnkoch. Takáto forma nacionalizmu je fajn a hneď si asi kúpim tričko "nad Tatrou sa blýska".

Leonard Mlodinow - ako vaše podvedomie riadi správanie

Niekto vám ukáže fotku hotelovej izby. Následne sa spýta, či je cena za tú izbu vyššia ako 5000 dolárov. Inej skupiny sa spýta, či je cena vyššia ko 50 dolárov. Nech je už cena akákoľvek, rozmýšlame naď nou v danom kontexte, preto všetko záleží od toho, ako položíte otázku, a z ktorej strany sa na problém dívate.

359°

Z hudobného dua Stroon & Styx sme mali mať skvelý audio-vizuálny zážitok, no ak by som ich mal porovnať s Glass Duo, nebolo to bohviečo. Boli audio, neskôr i vizuálni, no zážitok určite nie.

Alex Kutka - vesmír, inšpirácia, poznanie, prosperita

Táto prednáška bola akousi reklamou na organizáciu ESA (European Space Agency). Nuda.

Samuel Trnka - mémy ako prejav ľudovej tvorivosti

Samo Trnka, ako inak, nesklamal. Mal veľmi vtipnú prednášku o internetových mémoch a ich tvorbe. Veľa sme sa všetci nasmiali. Najlepšia prednáška 4. bloku.

Frank Warren - pol milióna tajomstiev

Gert van Der Veen - moja cesta v holandských horách

Príbeh, ako Gert prešiel svojim životom a ako mu pri tom pomohlo lezenie. Gert postavil v Holandsku 37 metrovú horolezeckú stenu.

Manj Carthigaser - skutočné jedlo netvaruje iba telo

Celkom zábavná prednáška o zdravej výžive. Podľa Manj by sme mali jesť len to, čo vyrástlo zo zeme alebo to, čo dýcha.

Celú prednášku mi pokazila tým, keď povedala, že nedávno skončila v nemocnici, lebo vypila 7 litrov vody. Ako môže niekto prednášať o jedle a spraviť takúto hlúposť?

Záver

Bol to moj prvý TEDx a som milo prekvapený, pretože to bol vydarený event i čo sa týka prednášok, i organizácie. Bolo dobre postarané o jedlo a pitie, na konci som si vychutnal skvelé bolňské cestoviny a Plzeň.

Azda jedinou výčitkou je kvalita niektorých prednášok a púšťanie videí, ktoré by som radšej zamenil za prednášky.

O rok pôjdem zas.