Druhá verzia mobilných aplikácií Slovenskej sporiteľne

AplikácieiOS

Slovenská sporiteľňa, resp. jej tím Sporoapps, vydali nedávno ďalšiu verziu ich populárnych aplikácií Účty a Platby. Konkrétne verziu 2. Rozhodol som sa, podobne ako pri prvej verzii, trocha sa im pozrieť na zúbky.

Prihlasovanie do aplikácií je jednoduché. Po prihlásení sa s údajmi do Internet Bankingu aplikácia vyžiada nastavenie PINu, ktorý budete používať.

Účty

Po prihlásení sa s nastaveným PINom nasleduje obrazovka zoznamu účtov. Tá je takmer rovnaká ako predtým. Pribudlo pozadie (mení sa tak, že na ňom spravíte "long press") a zmenilo sa tlačidlo pre prepínanie medzi aplikáciami Účty, Platby a Lokátor (Obr. 1).

Po vybratí účtu vidíte obraty (Obr. 2).

Zobrazenie obratov na účte je najdôležitejšia časť aplikácie Účty, no nezdá sa mi úplne dotiahnutá.

Vadí mi, že kredity a debety sú takmer nerozoznateľné kvoli farbám, ktoré sú zvolené (modrá pre kredity, čierna pre debety). Viac by bolo pre mňa zrozumiteľné tradičné zobrazenie červenej farby pre debety a zelenej pre kredity, tak ako v predošlej verzii.

Tiež by som uvítal keby pri debetoch bol symbol "mínus".

Skúste hádať, čo robí tlačidlo v ľavom hornom rohu obrazovky (Obr. 2). Neviete? Je to "back button", či skôr návrat na úvodnú obrazovku so zoznamom účtov. Je to dosť nezrozumiteľné, lebo tento typ tlačidla sa používa väčšinou na "menu" (viď napríklad aplikácie Facebook alebo Gmail).

Obr. 1: Úvodná obrazovka aplikácie Účty so zoznamom účtov (vľavo) Obr. 2: zoznam obratov po vybratí účtu zo zoznamu (vpravo)

Super je, že pribudla obrazovka "Account Info" (Obr. 3), kde si pozriem informácie o mojom účte, a hlavne mám možnosť odtiaľ tieto informácie skopírovať, či niekomu poslať - buď SMSkou alebo e-mailom.

Ďalej pribudla obrazovka "Groups" (Obr. 5), ktorá zoskupuje platby podľa príjemcu. Šikovné, no mám pocit, že to zgrupuje len platby kartou a nie všetky prevody.

Obr. 3: Náhľad obrazovky "Account Info" pri prepínaní zobrazenia (vľavo) Obr. 4: Timeline (vpravo) Obr. 5: Náhľad obrazovky "Groups" (vľavo) Obr. 6: Fulltextové vyhľadávanie (vpravo)

Nová je tiež "timeline" (Obr. 4), ktorá vám ukazuje stĺpcový graf, koľko peňazí ste mali na účte v ktorom dni, s históriou jeden rok. Pastva pre oči, no reálne využitie nevidím.

Čo mi ešte vadí je, že fulltextové vyhľadávanie (Obr. 6) vyhľadáva všade inde len nie v čísle účtu.

Toľko k Účtom.

Platby

V časti "platby" je podobné zobrazenie ako pri obratoch na účte, až na to, že vidím len debety. Tieto dve zobrazenia by mali byť až na pár detailov identické.

Zobrazenie dátumu je tu vo formáte "DD.MM.YYYY" (Obr. 5) a myslím, že by sa malo použiť rovnaké zobrazenie ako pri obratoch (alebo opačne - hlavne nech je to jednotné). Vyzerá to tak, že pri Účtoch sa používa nastavenie "Region Format" priamo z telefónu a tu nie.

Obr. 7: Zoznam debetov v aplikácií Platby (vľavo) Obr. 8: Detail debetu (vpravo)

V detaile debetu (Obr. 6) nie je možnosť z neho vytvoriť kontakt - v minulej verzii bola aspoň možnosť platbu označiť hviezdičkou.

Pribudla obrazovka "Contacts". Môžete si vytovriť zoznam ľudí (účtov), ktorým najčastejšie posielate peniaze a nemusíte ich stále hľadať v obratoch (prípadne označovať hviezdičkou). Pridávanie kontaktu je intuitívne, veľmi jednoduché, nemám čo vytknúť.

Záver

Na novú verziu aplikácií Účty a Platby som čakal už dlhšie, som rád, že sú "online" a teším sa najmä z nového dizajnu, ktorý sa veľmi vydaril.

Čo sa týka funkčnosti aplikácie vyzerajú byť spravené precízne a po dotiahnutí malých detailov, ktoré som spomínal, budú fakt na úrovni. Ak by som ich mal ohodnotiť ako v škole, dostali by "jedna mínus" (takže lepšie ako posledne).

Dizajny Účtov a Platieb nájdete tu a tu.

Testoval som ich na iPhone 4.

Aplikáciu Lokátor som nehodnotil, asi ju používať nebudem, lebo bankomaty a pobočky vo svojom okolí mám zmapované.

A nezabudnite si pozrieť aj ich webové aplikácie.

Súvisiace články na tomto blogu