Phplive + Barcamp Ostrava 2013

V piatok a sobotu sa konali v Ostrave dve malé konferencie. Najprv Phplive, a potom ostravský Barcamp.

Phplive bola konečne konferencia, ktorá sa začínala až poobede, a tak sme nemuseli šaškovať a ísť kvôli tomu do Ostravy o deň skôr. I keď, kvôli prednášajúcim, to asi až tak dobré nebolo.

PhpLive

Prednáškový blok začal Michal Špaček, prednáškou o bezpečnosti web aplikácií a chybách v nich. Viete ako najľahšie ukradnúť session administrátorovi e-shopu? Nájsť nezabezpečený objednávkový formulár a vložiť maličký kúsok JavaScriptu, ktorý sa spustí pri prezretí detailu objednávky. Druhou zaujímavosťou bola ukážka ako rýchlo sa dá hrubou silou zistiť heslo, keď viete jeho hash. Najjednoduhšie je však pastnúť ho do Google a kuknúť, či už kombináciu hesla a hashu niekto nezistil.

Nasledovalo rozprávanie Vaška Pucharta o skúsenostiach z vývoja web aplikácií pod názvom “Zpátky na slony, aneb jak na návrh webových aplikací”. Priznám sa, moc som ho nepočúval, mal asi jeden alebo dva slajdy a takéto rozprávanie by sa skôr hodilo ako debata k pivu. Nevadí.

Jirko Knesl, ako obvykle nesklamal, opäť skvelá prednáška o spojení podnikania a programovania, a tiež o tom, prečo sa vývojári v niektorých jazykoch zháňajú ľahšie/ťažšie ako v iných a prečo je to dobré/zlé.

Potom prišiel Honza Tvrdík s nástrojom na správu závislostí v PHP – Composerom. Honza to mal celkom fajn prichystané a predáška bola vyčerpávajúca, myslím, že povedal o Composeri skoro všetko.

O Nette 2.1 rozprával jeho tvorca David Grudl. Prednáška sa, ako inak, niesla vo vtipnom duchu a Nette so sebou v ďalšej verzii nesie kopec noviniek. Škoda len, že David nestihol povedať všetko, čo chcel.

Po prednáškach sme sa presunuli do študentského klubu Vrtule na after party …

Barcamp

Trošku unavený po predošlom dni som akurát došiel na prednášku Michala Hantla. Dal nám celkom dobré hinty na to, ako začať zarábať sám na seba s maličkým SaaS produktom. S Michalom sa poznám ešte z jedného z prvých slovenských StartupCampov, a tak sme sa zakecali, že som išiel až na poobednajšiu prednášku o fotení. Bola celkom ok a aj nám, neznalým instagramovým fotografom, bolo svojími tipmi celkom užitočná.

Potom som sa dostal na prednášku Martin Putniorza o, podľa neho, jazykoch najbližších rokov. Predstavil Elixir, Julia a LiveScript. Prednáška fajn, no nemyslím, že bola moc vhodná pre také publikum ako je na Barcampe.

Začnite už konečne predávať. Tak sa volalo rozprávanie Jiřího Koldu o zážitkoch s kúpou auta. Publiku dal 15 skvelých tipov, ako sa chovať k zákazníkom, keď chceme aby niečo kúpili a celkovo boli spokojnejší.

Posledná prednáška bola na môj vkus trošku viac "prehajpovaná". Filip Drimalka hovoril, čo mu pomáha pri práci. Dozvedeli sme sa o virtuálnej asistentke, outsorsovaní práce a pod. Mal som trošku pocit, že jediný jeho cieľ je s čo najmenšou cenou kúpiť a s čo najvyššou predať. Moc ma nepresvedčil.

A je to

Ak by som to mal zhrnúť, tak Phplive bola skôr pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Tí, čo robia weby už nejaký ten rok, moc nového nezistili, až na novinky to Nette. Organizátori to však trošku nedomysleli a celá konfera bola v malej sále, a pritom má VŠE omnoho väčšie a lepšie priestory. Taktiež to, že musela byť skončená prednáška Davida, lebo priestory mali zajednané len do siedmej večer. Bol to ale prvý ročník a aspoň bude do ďalšieho čo vylepšiť.

Barcampu zatiaľ nemám moc čo vytknúť, na konfere tokéhoto typu som bol prvý raz. Čo sa mi páči je, že prednášku môže prihlásiť každý, čiže celá konfera nemá jasnú tému a môžete sa tak dostať k spíkrom rôznych oblastí a predášky striedať ako sa vám páči.

U mně dobrý.