Aké bolo pre mňa IPO48

Posledný víkend bol pre veľa ľudí z IT sféry veľmi zaujímavý. Teda aspoň pre tých, čo sa zúčastnili akcie IPO48 v Prahe.

O čo vlastne šlo? Ľudia - programátori, markeťáci, biznis maniaci, každý kto mal chuť sa mohol zúčastniť. Akcia zameraná na startupy, eventuálne projekty, s ktorými by ste chceli preraziť do sveta. Nič extra? Práve naopak!

Po príchode do Prahy, prezenčke a pár úvodných kecoch (poznáte tie úvodne slová, vymenovanie sponzorov, atď.) nasledovalo predstavenie jednotlivých startupov. To sa troška pretiahlo, no v zásade pred 23:00 sme začali pilne pracovať.

Na druhý deň sme naštartovali niečo pred desiatou. Potom prišlo malé sklamanie v podobe správy, že netreba spraviť funkčný prototyp, no treba aplikáciu hlavne dobre odprezentovať - predať. Možno keby sa organizátori viac snažili informovať, tímy by sa viac snažili spraviť "dokonalý biznis model" a nie kódiť. Nevadí.

Napriek tomu to ľudí neodradilo a pokračovali ďalej. Prekvapili ma najmä chalani, čo prišli na IPO48 s tým, že idú robiť aplikáciu PaperRoll (odrolovať, čo najrychlejšie rolku toaletného papiera) pre Android. no nakoniec nakódili dve iné, veľmi skvelé, aplikácie - jedna z nich na základe snímaného zvuku kreslila obrázky.

V nedeľu už bola kľudnejšia atmosféra. Každy projekt už vedel, čím chce byť. Dokončovali sa posledné detaily. Pripravovali sa prezentácie.

Pracoval som na projekte NewOutNow.

Víťazné projekty

  1. RallyTools - projekt pre hobby jazdcov rallye. Spracováva údaje o vozidle počas jazdy a zobrazuje ich jazdcovi na iPhone. Autor projektu jazdí rallye. Je to práve pre tych, čo si nemôžu dovoliť profesionálne zariadenie a chcú mať údaje o vozidle počas jazdy, prípadne po nej.
  2. DrinQuest - idete do mesta? Neviete do akého baru? Drinquest zariadi. Na začiatku sme ani nepomysleli ako dobre by to mohlo dopadnúť. Najlepšie odprezentovaná aplikácia na IPO48. Super design od musHa.
  3. GPS social game - iPhone aplikácia, kde sa môžete virtuálne zabíjať. Po celom svete. Mladý chalan nás všetkých prekvapil svojim krikom pri prezentovaní. Ináč nič moc.
  • Cenu obecenstva, hlasovaním na facebooku, získal projekt TopMonks.

Plusy

  1. Akcia vcelku vydarená, super ľudia.
  2. Skvelí radcovia a inšpirátori, ktorí nás vedeli posunúť tým správnym smerom. Napríklad Can Ertugrul, Adam Kral, David Grudl, či Tomáš Bella
  3. Výborne postarané o stravu.

Mínusy

  1. Zlá informovanosť. Veľa ludi si myslelo, že sa jedná o hackathon. Na druhý deň sme sa dozvedeli, že nie je podstatné predviezť funkčné "demo" aplikácie, ale mať dokonale pripravený biznis plán - treba sa predať. No na webe ipo48.org veľkým svieti: Build a kick-ass web or mobile service in just 48 hours ...

Záver

Samotné naprogramovanie aplikácie je práca, ktorá sa jednoducho spraviť musí, no je lepšie ju presunúť až ku koncu. Podstatné je váš nápad predať, dobre odprezentovať, presvedčiť investorov, zaujať.

To bola myšlienka IPO48. Som rád, že som sa zúčastnil.

Možno by nebolo zlé zorganizovať akciu opačného charakteru - teda skôr typu hackathon.

A ešte vydarené video, ktoré nás spravádzalo vždy na začiatku prezentácií https://www.youtube.com/watch?v=exmwSxv7XJI.