Prečo si zaobstarať smartphone

Názory

Doba je rýchlejšia, chceme mať prehľad o dianí okolo nás, a to nielen vo svete IT. Existuje veľa spôsobov ako zostať v obraze a jeden z prostriedkov, ktorý nám v tom pomáha, je smartphone.

Kedysi som bol zástanca myšlienky, že tak ako je pero na písanie, tak i telefón je na telefonovanie. Od roku 2006 mi bohate stačil úplne jednoduchý mobilný telefón Nokia 6300. Telefonovanie, písanie SMS, či v krajnom prípade využitie mobilného internetu cez Operu Mini - to všetko stačilo. Až dovtedy, kým som nezistil, že som pravdepodobne zaspal dobu.

Nebola to síce žiadna tragédia, no ako som začal častejšie používať twitter, komunikovať a zaujímať sa, závidel som občas kamarátom - geekom, keď vytiahli všetci smartphony a mohli si pozrieť nové tweety, prečítať e-maily, komentáre na zdrojáku, či okamžite reagovať a byť tak v aktuálnom dianí alebo len jednoducho byť v online spojení so svojím okolím - našou IT komunitou.

Dlhú dobu som odolával, vravel si, že netreba, nemusím, veď sledovať dianie môžem aj spoza PC. Figa borová - také ľahké to nie je. Prestavte si situáciu, že niekam cestujete a niekde na internete akurát prebieha zmyselná diskusia, do ktorej by ste sa radi zapojili. Samozrejme, že bez toho aby ste boli online o nej ani len neviete. Večer, keď sa dostanete k PC, je už dávno po nej - ach, ako by sa len zišiel ten smartphone. A takýchto prípadov je niekoľko.

Načo smartphone používam

Vybavovanie e-mailov kdekoľvek - všetky, pre mňa dôležité, e-mailové schránky mám "so sebou" a keď treba, riešim. Sociálne siete ako Twitter, Foursquare, Facebook, či LinkedIn bližšie predstavovať asi netreba, vieme načo sú a aké je ich používanie vďaka smartphonom jednoduché. Ďalšou výhodou sú mapy, cestovné poriadky a pododbne. No v neposlednom rade smartphone využívam na browsovanie, písanie poznámok a TODO listov.

Situácie, kedy pomôže

  • Neviete po akej ulici kráčate, kde správne zabočiť, aby ste sa dostali na určené miesto. Na to sú mapy.
  • Ak často cestujete, určite ste vám stalo, že ste zabudli na kúpenie lístka (napríklad na vlak). Nech ste hocikde, hneď to môžete napraviť.
  • Dostali ste nápad, nechcete ho zabudnúť, tak šup s ním do poznámok.
  • Treba narýchlo niečo odfotiť? Žiadny problém - dnešné smartphony majú slušné zabudované fotoaparáty.
  • Známy vám zavolá, že jeho web je nedostupný. Viete to hneď overiť.
  • Zsitíte, že v e-maily máte dôležitý dokument s ešte dôležitejšou informáciou, ktorú potrebujete vedieť hneď.
  • Meškáte na stretnutie a zistíte, že nemáte telefónne číslo danej osoby. Určite sa dá nájsť v e-mailoch alebo na jednej zo sociálnych sietí.
  • Zdieľanie informácií sa deje neuveriteľne rýchlo.

Kedy ste si povedali: "Uff, ešteže mám smartphone."

@ujovlado Len sprostredkovane: Kamarát si na Pohode uložil GPS svojho stanu a keď ho v noci hľadal, povedal niečo v tom zmysle. ;-)- petiar (@petiar) July 19, 2011
@ujovlado som bez prístupu k pc a klient potrebuje rýchlo vytvoriť konto na FTP - true story ;-)- Peter Dräxler (@Draex_) July 19, 2011
@ujovlado Kdyz nemas na cem ubalit. Oldskuleri zvladaji na hodinkach, ale ty sem nikdy nenosil.- starenka (@starenka) July 19, 2011
@ujovlado napriklad ked lenivy lezis vecer v posteli a nechce sa ti zdvihnut a prejst dva kroky ku PC :) #laziness- Lenka Gettová (@lenkagetka) July 24, 2011
@ujovlado mna moj smartphone nikdy nejak nevytrhol, ale "uff, esteze ma kamarat smartphone" je caste pri zhanani kontaktu na taxik :)- Jan Zitnan (@janzitnan) July 24, 2011

Záver

Veľa z vás si určite myslí, že je to len o zvyku, pohodlnosti, lenivosti a podobne, no verte, že smartphone vám život nesťaží, ale uľahčí. Od toho tu predsa je, a nie nadarmo sa volá tak, ako sa volá.