Revízia roku 2020

Osobné

Vždy som chcel napísať rekapituláciu roku, pretože ma baví čítať si podobné príspevky od iných autorov, no nikdy som sa k tomu nedokopal. Nakoniec som si ale povedal, že rok 2020 si to zaslúži, predsa len bol výnimočný.

Pôvodne som to chcel rozdeliť na štvrťroky, no kvôli epidémii COVID-19 sa v niektorých z nich neudialo takmer nič.

Aký bol 2020

Najväčším úspechom bolo, že sa nám v apríli narodilo druhé dieťa (syn), a tak je nás konečne fifty/fifty alebo ako by jeden povedal, sme genderovo vyvážení. 🙂

Podarilo sa mi začať chodiť viac na bicykli (primárne do kanclu), a to aj vďaka platforme Rekola. A vlastne trochu aj kvôli epidémii, lebo MHD sa mi nezdala úplne bezpečná voľba. A potom dať dokopy svoj starší bicykel.

Ešte viac som obmedzil konzumáciu alkoholu. Odhadujem to tak na 15-20 dní v roku (rátam aj dni, kedy som mal jedno pivo), niektoré mesiace lepšie, iné horšie, no žiadne veľké párty do noci. Zaznamenával som si to manuálne cez apku Less.

Vyskúšal som si Intermittent Fasting a zistil, že mi nerobí problém 2/3 z dňa vôbec nejesť. Zatiaľ to striktne nedodržujem, skôr len testujem a študujem ďalšie informácie.

Bol som primárne pozitívne naladený, no určite sa nájde aj veľa vecí, ktoré neboli úplne podľa predstáv. Veľa som pozeral do zariadení, či už sa jedná o počítač alebo mobil.

Aj keď som sa snažil o zdravší životný štýl, vôbec som sa nedonútil viac spať. Môj priemer bol okolo 5h 50m. Vzhľadom na môj vek (33), to nevnímam úplne kriticky ale viem, že dlhodobo sa to určite nevyplatí. Tu mi dáta pomáhal zbierať prsteň Oura.

Nenapísal som žiadny nový článok na blog (teda až na tento), napriek tomu, že nápadov som mal dosť. A takisto sa mi nepodarilo prednášať na žiadnom programátorskom zraze.

Vyskúšal som si pár nových technológii okolo platformy Vercel (Next.js, SWR, a pod.). Celkovo som sa viac sústredil na vývoj UI a snažil som sa nevŕtať sa do všetkého priemerne ale v pár oblastiach poriadne. Stále sa však považujem za full-stack vývojára.

Radosť mám aj z toho, že v Keboole sa mi podarilo popri "bežných" úlohách urobiť aj niečo navyše - napr. zmazať haldy starého kódu alebo pomôcť kolegom, a posunúť tak dopredu aj veci mimo svojej UI bubliny.

Viac v 2021

2021 bude dúfam rok, v ktorom sa mi podarí viac. Rád by som hlavne:

  • vedel viac vypnúť, bol viac s rodinou
  • viac spal, viac sa hýbal a bol viac na vzduchu
  • viac sa vzdelával, viac čítal a viac písal

Tak uvidíme. 🤞