WebExpo 2011 aneb Nyan cat, 8-bitová hudba a chlebíčky

Eventy, konferencie

WebExpo! Posledný týždeň často skloňovaná téma - a to v každom páde, v dobrom i v zlom.

WebExpo je konferencia o webe, IT, designe a programovaní. Štvrtý ročník sa tešil opäť vysokej účasti a od štvrtka do soboty si každý mohol prísť na svoje.

Tohtoročné WebExpo bolo moje druhé a musím povedať, že som bol milo prekvapený, lebo vyzeralo, že všetko klape ako má.

Štvrtok (22.09.2011)

Vo štvrtok som absolvoval celodenný workshop "Jak se stát UX designérem". Rečník Jiří Močička, senior interaction a UX designer, nasadil latku dosť vysoko. Doobeda sme boli všetci uchvátení jeho skúsenosťami (napr. s Nike), príkladmi z praxe a hlavne modelom "functional integration".

Poobede sme sa pustili do kompletného návrhu projektu webového portálu Českej Televízie.

Piatok (23.09.2011)

O 9.00 nás čakal keynote. Prebiehalo to hladko, potešila nás Nyan cat s 8-bitovou hudbou na pozadí, akurát Václav Stoupa sa už mohol ten prejav naučiť naspamäť a nie ho čítať - vyzeralo to tak umelo.

Paul Kinlan - Introduction to Web Intents

Prednáška o tom ako Web Intents pomáhajú pri zdieľaní informácií.

David Grudl - Novinky z konference BUILD

Priznám sa, na túto prednášku som nešiel kvôli novým vedomostiam, ale kvôli tomu, že prednášal David Grudl. Všetci dobre vieme aký je zábavný, prednáška sa vydarila. Škoda, že David nebol tak nadchnutý ako keď prednáša o Nette alebo PHP.

Lukáš Linhart - MongoDB

Skvelá prednáška o MongoDB - jednej z najpopulárnejších NoSQL databáz.

Daniel Steigerwald - Za hranicemi jQuery

Hneď v úvode Daniel zahlásil, že jQuery je primitívne a pokračoval v tom, kam ďalej by sme za jQuery mohli ísť. V stálom strehu nás udržal tak, že spomenul, čo zabije JavaScript. Odpoveď prišla na konci - je to Dart.

Douglas Crockford - Serversideness

Masochistická prednáška o JavaScripte. Základné kvízy som zvládal bez problémov ale premýšľať nad funkciou vo funkcii, ktorá má návratovú hodnotu funkciu volajúcu samú seba sa mi ozaj moc nechcelo. Brainfuck.

Sobota (24.09.2011)

Do druhého dňa sme sa preklenuli s menším oneskorením - na prednášky som sa dostal až poobede. O to viac som si ich užil.

Karel Minařík, Lukáš Vlček - ElasticSearch: Za hranice běžného fulltextového vyhledávání

Lukáš Vlček moc nezaujal - zaspával som. Jedinou záchranou bol Karmi, ktorý je na prednášanie ako stvorený a dokázal nás všetkých bez problémov zaujať (či už témou alebo pomocou vtipu). Prednáška bola o vyhľadávaní, rozdelení zátaže na viac serverov, redundancií dát, no i o tom ako majú niektoré web stránky sprasený search.

Richard Fridrich - 5 × , a * / 5

Slovák žijúci už niekoľko rokov v Prahe, pracuje v Centrum Holdings. To, čo Richard na Warm Up párty sľúbil, to i splnil. Všetkým ukázal na skvelých príkladoch, ako vlastne fungujú reputačné systémy, čo sa dá s nimi robiť, no taktiež ako ich je možné posrať (doslova). Každý z nás reputačné systémy pozná, no málokto sa zamýšľa nad ich použiteľnosťou. Prakticky sme mohli vidieť aké chyby a následné opravy spravili v Yahoo Answers a podobne.

Jakub Vrána - Ajaxizace

Jakuba Vránu ani Adminer asi predstavovať netreba. Perfektne technicky zameraná prednáška o tom ako Jakub použil AJAX v Admineri s množstvom ukážok a fínt.

Záver

WebExpo bola veľmi vydarená konferencia. Organizátori sa posnažili eliminovať všetky nedostatky z minulých rokov (napríklad čo sa týka stravy, či visačiek). VŠE v Prahe má výborné priestory a hlavne dobre vybavené prednáškové sály.

Spokojnosť.